Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky se bude podílet na mezinárodním projektu zaměřeném na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (Fraxinus angustifolia), který je spolu s dubem letním klíčovou dřevinou CHKO Soutok.
Jasan úzkolistý, rostoucí v lužních lesích střední a jižní Evropy, hraje důležitou roli v ekosystémech, včetně těch na území České republiky, kde je jeho rozšíření omezeno na jižní Moravu.
„Jasan úzkolistý je však nyní ohroženou dřevinou, možná dokonce nejohroženější dřevinou v povodí Dunaje a jeho přítoků. Důvodem je nejen zavlečení invazní houby voskovičky jasanové, která parazituje na jasanech nebo změny ve vodním režimu krajiny a riziko již očekávaného zavlečení dalšího invazniho druhu polníčka jasanového, ale především dosud nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob. Schází doporučení jak z pohledu hospodaření, tak i ochrany přírody k podpoře přírodních procesů a zachování významné hospodářské dřeviny v porostních směsích luhů. Projekt představuje příležitost sdílet zkušenosti ze zemí povodí Dunaje, které se na řešení projektu podílí,“ uvedl prof. Dr. Ing. Libor Jankovský, děkan Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.
„Cílem projektu je koordinovaný mezinárodní přístup, který povede ke zvyšování odolnosti jasanu úzkolistého a ochraně ekosystémů v povodí Dunaje. Důležitý bude důraz na trvale udržitelné obhospodařování lesů, jejich ekosystémové služby a zachování genetických zdrojů jasanu úzkolistého. Klíčová bude také spolupráce s lesními hospodáři,“ vysvětluje Vladan Riedl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Kromě AOPK ČR se na projektu podílí Mendelova univerzita v Brně, Lesy České republiky a další výzkumní a aplikační partneři z Rakouska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Srbska. Zdrojem financí je dotační program Interreg Danube Region kofinancovaný Evropskou unií.
Foto: Vladan Riedl


Vladan Riedl