Když se vyhlásí CHKO, nebudou se realizovat opatření k obnově vodního režimu, např. projekty zprůtočnění slepých říčních ramen!
Úplný opak je pravdou. Revitalizační opatření v chráněných územích mají výrazně lepší podmínky pro realizaci. Například nedávno dokončená revitalizace Zámeckého rybníka, který je součástí národní přírodní rezervace i národní kulturní památky a budoucí CHKO Soutok, byla hrazena z Operačního programu Životní prostředí z 90 % – mimo zvláště chráněné území je poskytovaná dotace na tato opatření pouze 60%. Podobné zvýhodnění ve zvláště chráněných územích platí i v jiných dotačních programech.
Důležitější ale je spolupráce státních podniků Lesy ČR, Povodí Moravy a AOPK ČR, která k uskutečnění projektů vede. Obnova vodního režimu je pro území budoucí CHKO Soutok naprosto zásadní. Proto AOPK ČR dlouhodobě připravuje návrhy a projekty konkrétních opatření.
Spolupráce na realizaci vodohospodářských projektů začala již v devadesátých letech minulého století množstvím akcí finančně podporovaných Ministerstvem životního prostředí, díky nimž se podařilo obnovit a vytvořit množství vodních prvků, které státní podnik Lesy ČR dodnes udržuje. Později, opět za podpory z programů v gesci MŽP, se podařilo část průtoku Moravy převést z Teplého járku do lesů od Mikulčic po Lanžhot. Aktuálně rezort MŽP financuje výstavbu klapkového jezu na Dyji s cílem zajistit výrazně efektivnější dodávku vody do území Soutoku. AOPK ČR se ve spolupráci se státním podnikem Povodí Moravy návazně dohodla na zohlednění potřeb zavodňování lužní krajiny v oblasti soutoku Moravy a Dyje do manipulačního řádu VD Nové Mlýny.
Nově vzniklé pracoviště AOPK ČR – správa CHKO Soutok – v Lanžhotu nepochybně přispěje k dalšímu zlepšení spolupráce při řešení problémů vodního režimu a poklesu spodních vod, kterým území čelí.